Potkani...
...Potkani...
Zařazení Potkan Krysa česky latinsky česky latinsky Říše živočichové animalia živočichové animalia Kmen strunatci chordata strunatci chordata Podkmen - - obratlovci vertebrata Třída savci mammalia savci mammalia Řád hlodavci rodentia hlodavci rodentia Podřád - - vevekočelistní sciurognathi Čeleď myšovití muridae myšovití muridae Rod potkan rattus - -
...Popis...
Potkan obecný
Mnoho lidí si plete potkánky s krysami.
A já bych to chtěla uvest do správných kolejí
Znaky
lysý, šupinatý ocas u kořene nápadně zesílený,který je kratší než tělo
hlava je mírně zaoblenáoči jsou drobnéslabě osrstěné ušní boltce jsou kratké
ve zbarvení hřbetu převládá šedohnědý až hnědý odstín, spodni strana těla je šedavá
ocas je svrchu tmavší než ze spoda
samice má 6 párů mléčných bradavek
potkan laboratorní se dožívá 3-4 let
potkan přírodní 2 let
Velikost
průměrná hmotnost 400-600g
méně obvykle 900g
délka těla 160-270 mm
Rozšíření
Potkan je kosmopolitní druh. Je rozšířenější než krysa. Rozšířil se rozvojem námořní dopravy z bažinatých oblastí východní Asie do mnoha končin světa, zejména do Evropy a Severní Ameriky. Přestože se začaln rozšiřovat později než krysa obecná, Větší přizpůsobivostí a schopností žít ve vlhkém prostředí ji na mnoha místech nahradil (zejména ve vnitrozemí). Ve střední Evropě se jeho hojnější výskyt dtuje asi od 18.století.
Potkan se začal v 50 letech 20.století používat pro laboratorní účely díky vhodným rozměrům, snadnému odchovu a své inteligenci. Pro laboratorní účely se používá domestikovaná varianta Rattus norvegicus var. aba, Která má sníženou schopnost přenášení chorob. V 80-90 letech 20.století se potkan rozšířil do domácností, kam jej donesli někteří ze zaměstnanců laboratorí. Postupem času vznikali křížením odlišné barevné varianty a potkan si získal na popularitě.
Inteligence a způsob života
Potkan patří mezi nejinteligentnější hlodavce v přírodě. Díky své přizpůsobivosti svého organizmu a hierarchii je schopen přežít i v dnešní době včetně různých důmyslných hubících prostředků. Díky tomu se stal součástí všech velkých měst a větších lidkých obydlí, kde mnohem snadněji najde ptravu a vhodné podmínky pro přežití.
Potkani v přírodě žijí v koloniích v počtu kolem několika jedinců s hierarchickým uspořádáním. Jeden jedinec zpravidla nejsilnější samec ovlivňuje celou kolonii. ŽIvot této kolonie se trvale odehrává v jedné oblasti o rozloze cca 6km2, na kterém členové kolonie získají potravu a brání svoje území.